شماره جدید نشریه سوره اندیشه در پنج شنبه بازار

جلد سوره اندیشه شماره دی و بهمن  64 - 65 در دومین مجمع هفتگی قرارگاه شهید باقری بسیج دانشجویی، برادر سیدابراهیم رئوف موسوی، از مسئولین دوماهنامه‌ی «سوره اندیشه» و مسئول اسبق بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق، ضمن ذکر تجربیاتی از فعالیت فرهنگی در دوران دانشجویی، به معرفی فعالیت‌های این نشریه ارزشمند اندیشه‌ای جبهه انقلاب پرداخت. همچنین در پنجشنبه بازار نیز شماره جدید این نشریه (شماره […] ...

در دومین مجمع هفتگی قرارگاه شهید باقری بسیج دانشجویی، برادر سیدابراهیم رئوف موسوی، از مسئولین دوماهنامه‌ی «سوره اندیشه» و مسئول اسبق بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق، ضمن ذکر تجربیاتی از فعالیت فرهنگی در دوران دانشجویی، به معرفی فعالیت‌های این نشریه ارزشمند اندیشه‌ای جبهه انقلاب پرداخت. همچنین در پنجشنبه بازار نیز شماره جدید این نشریه (شماره دی و بهمن) با تخفیف به برادران عرضه شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، دوماهنامه‌ سوره‌ اندیشه که از شماره‌ پیشین (۶۳-۶۲) به مدد منطق جدید، تصمیم گرفته به شکلی انضمامی‌تر به موضوعات و مسائل جامعه بپردازد، این بار نیز در گامی جلوتر، سعی در به جریان انداختن نگاه‌های بنیادی و کلی‌تر خود در ریزموضوعات سرویس‌های خود نموده است. در بخش‌بندی منطق جدید، هر سرویس مجله به بخش کلیات، مقولات و مصادیق تقسیم، و هر بخش با پرسش‌هایی از موضوعات آن بخش گشوده می‌شود. منطق مجله ایجاب می‌کند که مخاطب با نگاهی به سخن سرویس، سخن دبیر و پرسش‌های هر بخش و تأمل در آن‌ها به آنچه که نویسندگان و گفت‌وگوکنندگان نوشته‌اند و گفته‌اند، بنگرد.

شماره‌ جدید سوره اندیشه (۶۵- ۶۴) ویژه‌ی دی و بهمن ماه، چون همیشه با بخش مجله‌ خبری آغاز و با ضمیمه‌ کتاب اسفار به پایان می‌رسد. مجله‌ی خبری در پرونده‌ نقد رمان، به بررسی روایت عاشورا و امکان خلق رمان از آن می‌پردازد و در بخش وضعیت آموزش علوم انسانی به بحث‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی، اساتید این حوزه ها پرداخته است.

جلد سوره اندیشه شماره دی و بهمن  64 - 65

جلد سوره اندیشه شماره دی و بهمن ۶۴ – ۶۵

در ضمیمه «اسفار» که با طراحی و صفحه‌بندی متفاوت، از سایر بخش های مجله مشخص می‌شود، در سفر اول از پروفسور شاپور رواسانی و آثارش می‌خوانیم و در ادامه با «نشر پرسش» آشنا می‌شویم؛ آشنایی با کتابی چند از دیگر بخش های ضمیمه اسفار این شماره از سوره اندیشه است و در میزگرد نقد کتاب، شاهد بررسی کتاب «فانی و باقی» نوشته‌ مجید اخگر، توسط مهدی معین‌زاده و محمد منصور هاشمی با حضور نویسنده‌ی کتاب هستیم.در بخش اصلی مجله که مشتمل بر سرویس‌های مجله است، در سرویس سبک زندگی به مطالبی چون «عصر تخیل» و «ورود به دنیای کودکی ممنوع» از سید مهدی ناظمی قره‌باغ و مهدی ارگانی برمی‌خوریم که از برنامه ‌کودک و دنیای آن می‌گویند.

نظام اجتماعی حاوی گفت‌وگویی با فرشاد مومنی است تحت عنوان «آیا نظام‌های اجتماعی تحت کنترل قانون و سرمایه در می‌آیند؟» و نظریه اجتماعی نیز در مطلب «خانه‌ای برای هولدرلین» از تأثیر هنر بر علم می‌گوید.

در سرویس تفکر «تعلیق تاریخ‌انگاری و امکان تفکر» دکتر علی مرادخانی از تاریخی که راه تفکر را می‌گشاید می‌پرسد و یوسفعلی میرشکاک با تأملی در «فروبستگی ما و غیاب اسطوره» از نسبت مدرنیته و اسطوره می‌گوید.

سرویس هنر و ادب شماره (۶۵- ۶۴) مجله سوره اندیشه به موضوع شهر تهران پرداخته و این موضوع را بر جلد این شماره تصویر کرده است؛ دبیر تحریریه در «با ما در شهر بمانید» این پرونده، تهران را آینده‌ی شهرهای ما می‌بیند.

سرویس تاریخ نیز در بخش‌های خود، به بررسی«معنای تاریخ»، «تمدن» و «تاریخ غرب» پرداخته است و در سلسله مباحث خود از حکمت‌الله ملاصالحی، این‌بار گفت‌وگویی تحت عنوان «شرق و غرب، افسانه یا واقعیت» را منعکس نموده است که تعمقی در تقسیم‌بندی شرق و غرب و نقدی بر این دو پاره کردن تاریخ است.

ارسال نظر