واحد ارتباطات
واحد ارتباطات به عنوان بازوی اجرایی و میدانی قرارگاه شهید باقری عمل نموده و برنامه های عملیاتی قرارگاه ذیل این واحد تعریف می شود. این واحد به صورت کلی دارای چهار کار ویژه می باشد:
1- مدیریت عمومی قرارگاه، که شامل پاسخ گویی به سوالات و تامین نیازهای تشکیلاتی و محتوایی دانشجویان کشور می شود.
2- مدیریت رسانه که شامل راه اندازی و به روز نمودن سایت های وابسته به قرارگاه شهید باقری و ارسال محصولات و ارتباط گیری با دانشجویان است.
3- دیدبانی که مهمترین کار واحد ارتباطات است و خود به سه واحد کوچکتر تحت عناوین بانک داده ها، مدیریت نیازها و مدیریت ظرفیت تقسیم می شود. در واقع کارویژه دیده بانی علاوه بر ارتباط گیری با دانشجویان در صدد ایجاد یک فرایند تعاملی به منظور شناسایی نیازهای دانشگاه ها و دانشجویان و متناسب با آن انتقال این نیازها به واحد های مرتبط قرارگاه به منظور تامین محتوا است
4- مدیریت نمایشگاه که نه تنها شامل برپایی نمایشگاه و ارائه محصولات قرارگاه می شود بلکه کمک به دانشجویان به منظور برپایی هر چه بهتر و سریع تر نمایشگاه های مخصوص به خود است. چاپ و توزیع محصولات قرارگاه نیز ذیل این کارویژه تعریف می شود.
 
 
واحد مطالعات راهبردی
 
واحد مطالعات قرارگاه شهید باقری به منظور پیشتیبانی محتوایی و فکری فعالیت های دانشجویان سراسر کشور مشغول به فعالیت است. این واحد با تمرکز بر فعالیت های محتوایی - مطالعاتی و نیاز سنجی از فضای دانشجویی اقدام به تولید جزوات در سه سطح نگرش سازی، انگیزشی و تشکیلاتی نموده است و تا به حال توانسته است بیش از 70 عنوان جزوه در موضوعات مختلف منتشر نماید.
 
 
گرا
 
واحد « گرا » به بررسی پرونده ای موضع ها در حوزه جریانشناسی و اتفاق های سیاسی روز می پردازد. « گرا » برای انتشار محتوا برای دانشجویان دانشگاه های کشور از قالب های اینفوگرافیک، پوستر، جزوه و... استفاده می نماید. هدف این واحد انتقال کوتاه پیام و معطوف کردن توجه دانشجویات به موضوع های خاصی است که از دیدها مغفول مانده است. دانشجویان علاوه بر استفاده شخصی از محصول های این واحد می توانند از محتوا ها برای نشر و سوژه یابی برای تولید محتوا  دیگر محصولات در دانشگاه های خود استفاده کنند.
 
 
مدرسه کالک
مدرسه کالک خدمتی جدید از سامانه کالک و قرارگاه شهید باقری است که در راستای غنای تشکیلات بسیج دانشجویی اقدام به ارائه یک مجموعه کامل از کارگاه ها و دوره های آموزشی نموده است. 
در این مجموعه تعداد زیادی کارگاه با موضوعات تشکیلاتی معرفی شده است که به تشخیص صاحبنظران در شمار اصلی ترین نیاز های امروز بسیج دانشجویی به نظر می رسند. 
اساتید غالبا نیرو های فارغ التحصیل خود بسیج دانشجویی هستند که در کارگاه یا دوره ای که مدنظر ما بوده توانمند اند. نگاه مجموعه به اینصورت بوده است که حتما اساتید کارگاه ها از نیرو های توانمند بسیج دانشجویی باشند که با فضای تشکیلات بسیج دانشجویی و الزامات آن بیگانه نبوده و از طرفی با بیان تجربیات موفق خود توانمندی عملیاتی نیرو ها را افزایش دهند نه صرفا مجموعه ای از اطلاعات خوب و انتزاعی را. 
 
 
گروه مدیریت دانش قرارگاه شهید باقری(کالک)
گروه مدیریت دانش قرارگاه شهید باقری(کالک) در طی دو سال گذشته با هدف بهینه ساختن فعالیتهای دانشجویی و محوریت تجربیات سالیان گذشته بسیج دانشجویی شروع به کار کرده است. در همین راستا سایت kalk.ir با برخورداری از تجربیات، اسناد و بسته های پشتیبان در 12 بخش رونمایی شده است. همچنین مجموعه مدیریت دانش بعد از رونمایی از این سایت و با هدف تکامل فعالیت های تشکیلاتی و اجرایی بسته های تشکیلاتی - محتوایی مربوط به وحدت، انرژی هسته ای، اردوهای جهادی و اردوهای راهیان نور را ارائه کرده است. در جدید ترین فعالیت این مجموعه قالبی به نام مدرسه کالک که به اعزام اساتید با هدف شناسایی نخبگان هر منطقه و ارائه کارگاههای متنوع است به وجود آمده است. همچنین به منظور برخورداری هرچه بیشتر شورای بسیج دانشجویی دانشگاهها بسته هایی در قالب وب با عنوان های هدیه مسئولیت مسئول، سیاسی، فرهنگی، رسانه و هنر، آزادفکری و علمی طراحی و آماده ارائه شده است.
 
 
مرکز جنبش نرم افزاری 
مرکز جنبش نرم افزاری بنا دارد با توانمندسازی، راهبرددهی و پشتیبانی مجموعه های بسیج دانشجویی در زمینه مسئله راهبردی علوم انسانی، به تحقق جنبش نرم افزاری و تحول در علوم انسانی در جامعه علمی کشور کمک کند. نخبه پروری و تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی و گفتمان سازی مسئله جنبش نرم افزاری و تحول در علوم انسانی دو راهبرد عمده این مرکز جهت نیل به اهداف مذکور می باشد.
برخی از برنامه های این مرکز به شرح زیر است:
1.  دوره نخبه پروری علوم انسانی صدرا 
2.  دوره های استانی یک روزه جنبش نرم افزاری
3.  دوره کشوری علوم انسانی (با همکاری معاونت علمی سازمان بسیج دانشجویی)
4.  تدوین طرح عملیاتی الگوی جهاد علمی در دانشگاه
5.  ارتباط گیری با مسئولین علمی 100 دانشگاه به منظور توانمندسازی و پشتیبانی از آنها
6.  تولید جزوات محتوایی مورد نیاز جهاد علمی
 
 
هسته گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی
هسته گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی، از دی ما ه سال 1393 با هدف تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و ارتقاء قدرت تحلیل و ترویج الگوی صحیح رفتار اقتصادی برای دانشجویان بسیجی شروع به کار کرده است. عمده زمان گروه به حضور فعال در اردوهای تشکیلاتی بسیج دانشجویی و نشست های فعالان فرهنگی جهت ارائه محتوا و ارتباط گیری اختصاص یافته و از دیگر فعالیت ها می توان به تولید بسته های ایده بخش برای فعالیت در مناسبت های  مرتبط، محصولات هنری با موضوع مولفه های اقتصاد مقاومتی ، محصولات گفتمان ساز مردمی و تولید محتواهای مرتبط برای محصولات دیگر بخش های قرارگاه اشاره نمود. تلاش در راستای قرار گرفتن جنگ اقتصادی به عنوان موضوع اصلی اردوی راهیان نور دانشجویی و کمک به غنی سازی برنامه های گروه اقتصاد شبکه یک سیما را به عنوان دو فعالیت ویژه ی هسته در سال 93 و 94 می توان نام برد. 
 
 
مـرکز رســـانه ای 57
 
مرکز رسانه ای 57 قرارگاه شهید باقری 
سازمان بسیج دانشجویی در حال حاضر با 
محصولاتی نظیر ماهنامه تحلیلی پنجاه و هفت 
و روزنامه الکترونیک 57 آنلاین در حال فعالیت است. 
این مرکز رسـانه ای که از فروردین ماه 1393 آغـاز به 
کارنموده است، با اهدافی نظیر «جریان سازی» دانشگاهی، «پشتیبانی و قوی کردن نشریات دانشجویی جبهه انقلاب در دانشگاه ها و تقویت نویسندگان بسیجی» و «جهت دهی فکری» دانشجویان بسیجی فعالیت می کند. هدف اساسی از انتشار این محصولات، پر کردن خلاء محتوایی مرتبط با فعالیت های جنبش دانشجویی است. از این رو مخاطبین این مرکز رسانه ای در مرحله اول فعالین بسیج دانشجویی و تشکل های اسلامی و در مرحله بعد عموم دانشجویان کشور هستند که به فراخور، مسائل و موضوعات مرتبط با تشکل های دانشجویی و دانشجویان در قالب پرونده های نشریه و همچنین روزنامه الکترونیک 57 آنلاین، مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.  

 

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار